S Becherovkou na zdravie. Doslova!

Viete, čo bolo jedným z najúspešnejších vývozných artiklov socialistického československa? Nie, nebola to ani Horalka, ani Kofola, ba dokonca, neverili by ste, ale ani borovička. Jedným z najúspešnejších výrobkov so známkou “made in Czechoslovakia” bola všetkým veľmi dobre známa Becherovka.

Becherovkú snáď ani nie je treba nejako bližšie predstavovať. Ale predsa len, ak niekto nevie… Becherovka je tradičný, vysoko kvalitný bylinný likér, ktorý sa vyrába z povestnej, kvalitnej a mäkkej karlovarskej vody, prírodného cukru, liehu a z viac ako 20 druhov bylín dovážaných z celého sveta. Tieto bylinky sú dovážané z Austrálie, Indonézie, Južnej Ameriky, Afriky, ale pridávajú sa k nim aj bylinky z okolia Karlových Varov, odkiaľ Becherovka pochádza. K presnému receptu na výrobu Becherovky sa však len tak ľahko nedostanete. V súčasnosti ho poznajú len dvaja ľudia na celom svete. Je totižto chránený a prísne tajný.

Becherovka je známa nielen pre svoju výnimočnú chuť, ale aj blahodarné účinky na žalúdok. Veď nie nadarmo ju jej prvý výrobca Josef Becher predával ako liek na žalúdočné problémy. Dodnes ju občas prezývajú trinástym liečivým karlovarským prameňom. História Becherovky sa datuje až do roku 1807 a do karlovarského obchodíku Josefa Bechera “U troch škovránkov”. Hoci ju Josef Becher predával pod názvom English bitter ako liek, dlho mu táto stratégia nevydržala a Becherovka sa vďaka svojej chuti čoskoro preslávila, nie však už celkom ako medicína na žalúdok. Rýchlo prenikla do Paríža, Mníchova a čoskoro si na nej mohol pochutnávať už takmer celá Európa aj so Spojenými štátmi po zrušení prohibície.

Dosť však už bolo o histórii a rečiach o tom, aká je blahodárna. Ako ju teda piť? Výrobcovia odporúčajú piť Becherovku správne vychladenú a podávať pri teplote od -4 do -6 stupňov. Tak sa zvýrazní chuť a vôňa byliniek a korenia. Každému Slovákovi a Čechovi je však aj tak veľmi dobre známy miešaný nápoj “Beton”, ktorý je vlastne mixom Becherovky, Toniku a citrónu. Určite ho už takmer každý z nás aspoň raz ochutnal. Tak doprajte si nielen čosi chuťovo výnimočné, ale aj zdravé. O máloktorom alkohole môžeme povedať, že nám prospieva. O Becherovke áno.

Incoming search terms:

  • becherovka na čo je dobra

Comments are closed.