Bolí vás žalúdok? Máme pre vás účinný liek!

Určite to poznáte aj vy. Sú chvíle, kedy majonézovému šalátu, klobáse či vyprážaným chuťovkám skrátka neodoláme, aj keď vieme, že nášmu žalúdku tým vôbec neulahodíme, práve naopak. Ak sa vám zdá, akoby ste v bruchu mali poriadne veľký kameň, mali by ste siahnuť po nejakom digestíve. A my vám poradíme, ktoré nápoje sú na trávenie to najlepšie.

V mnohých krajinách je priam zaužívaným zvykom popíjať si po večeri digestív, nehovoriac o Francúzsku. Práve od francúzskeho slova digestion – trávenie je digestív aj odvodený. Pre nás, laikov, môžeme digestív v podstate vysvetliť ako liek na trávenie, najčastejšie pritom ide o alkohol s obsahom najmenej 35 percent alkoholu. Francúzi najčastejšie servírujú koňak, brandy či ovocné destiláty. V každom kúte sveta je to však rozličné. U nás sú veľmi populárnym druhom digestívu horké bylinné likéry, ktoré sa v minulosti skutočne považovali skôr za lieky než alkohol. Kedysi ste ich našli skôr v lekárni, dnes naopak – v baroch a na pultoch s alkoholom.

S mierou a ešte raz – s mierou

Liek na trávenie sa väčšinou servíruje v podobe „panáka“, no existujú i rôzne miešané nápoje, ktoré by údajne mali mať rovnaký efekt. Platí tu však jedno zlaté pravidlo, a to nepreháňať to s tým. Aby sa zachovali výlučne pozitívne účinky alkoholu, nemali by sme skonzumovať viac ako jeden poldecák tohto čarovného nápoja.

Na Slovensku borovička i Becherovka

Už sme si povedali, aké druhy alkoholu sa na bolesti brucha využívajú vo Francúzsku. Čo sa pije u nás?

Jedným z najpopulárnejších digestívov u nás je nepochybne Becherovka. Kedysi sa aj používala ako liek v podobe kvapiek na dobré trávenie. Tieto pozitívne účinky jej ostali dodnes, no, ako sme už spomínali, len ak sa pije s mierou.

Ďalším bylinným likérom, ktorý sa pýši pozitívnymi účinkami na náš žalúdok, je Demänovka. Ak však chceme svoje trávenie potešiť, zvoľme si radšej horkú variantu s obsahom 38 percent alkoholu. Sladká Demänovka veľmi nášmu žalúdku po chuti nebude.

Fernet, alkohol obsahujúci výťažky z viacerých byliniek, obsahuje nízky podiel cukru a má veľmi upokojujúce účinky na tráviacu sústavu. V jeho zložení nájdeme napríklad koreň horca žltého, archangeliku lekársku alebo harmanček rímsky. Všetky tieto bylinky sú charakteristické svojimi pozitívnymi účinkami na žalúdok.

Možno sa budete diviť, no výborným liekom na žalúdočné problémy je aj borovička. Obsahuje výťažok z borievky, ktorý vraj detoxikuje črevá a zbavuje nás črevných plesní. Jej účinok znásobuje kombinácia s čiernym korením. Ak ste teda niekedy v krčme zazreli starých štamgastov s borovičkou, ktorí si do nej sypú čierne korenie, vedzte, že vedia, čo robia.

Najmä v okolí Myjavy na žalúdočné neduhy používajú starú známu slovenskú Slivovicu. Pomôže však len vtedy, ak je kvalitná, čo zistíte tam, že vás po napití z nej nestrasie.

Comments are closed.