Nie je pohár ako pohár

A vína sa to týka dvojnásobne. Ak by ste si náhodou mysleli, že alkohol zvaný vínom môžete naliať do akékoľvek pohára s označením na víno, zbystrite pozornosť a venujte chvíľu času týmto riadkom. Predsa by ste nezneuctili prácu vinárov či samotné víno tým, že ho budete piť „od buka do buka“.

Tak ako iný alkohol, i jednotlivé druhy vína majú predpísané svoje poháre. Vo všeobecnosti môžeme poháre na víno rozdeliť do troch základných kategórií, a to na poháre určené bielemu vínu, potom červenému a nakoniec na poháre na šampanské a sekty.

Pohár na biele víno rozlíšime tak, že sa je štíhlejší a tvarovo sa podobá na tulipán. Pohár by mal mať vysokú stopku a nie veľmi otvorená kalich, aby sa v ňom čo najdlhšie udržala vôňa vína. Do týchto pohárov sa môžu nalievať aj ružové vína.

Pri červenom víne platí, že sú zvyčajne chuťovo i aromaticky výraznejšie než ich biely či ružový súrodenec. Práve z toho dôvodu by mali byť poháre zatvorenejšie. Najlepšie urobíte, ak zvolíte poháre guľovitého tvaru so zavretým kalichom. Charakteristická je i kratšia stopka a väčší objem v porovnaní s pohármi na biele víno.

Slávnostné šampanské či sekty by sa v žiadnom prípade nemali piť v širokých pohároch. Najlepšie urobíte, ak zvolíte štíhle, vysoké a úzke poháre, ktoré v miestnom žargóne nazývajú aj flautové poháre. Aj pri šampanskom je tvar pohárov opodstatnený – umožní v sekte udržať čo najväčšie množstvo bubliniek, ktoré hneď nevyprchajú ako pri otvorených pohároch. 

Comments are closed.