Single malt či blended?

V čom sa líši jednosladová whisky od miešanej a ktorá je chutnejšia? Názory milovníkov whisky i odborníkov sa v tomto prípade veľa ráz rozchádzajú. Ako to teda skutočne je?

Ozrejmiť spor medzi milovníkmi single malt whisky a blended whisky by sme asi nemohli, keby sme nepozreli na to, čím sa tieto dva druhy whisky od seba líšia.

Single malt whisky

Jednosladová whisky, tzv. single malt, v jednoduchosti znamená, že na výrobu takejto whisky sa použil len sladový jačmeň a whisky bola vyrobená v jednom liehovarníctve.

Blended whisky

Druhým typom je whisky miešaná alebo blended whisky. Je vyrábaná podobným spôsobom ako jednosladová, avšak s tým spôsobom, že proces výroby tejto whisky je zakončený miešaním niekoľkých druhov whisky z viacerých liehovarníctiev. Popri rôznych jednosladových whisky sú do miešanej whisky pridávané tiež obilné, teda grain whisky. Teda sa na ich výrobu používajú i iné obilniny než len jačmeň. Uvádza sa, že blended whisky vznikne miešaním 10 až 50 rôznych whisky.

Ktorá je lepšia?

Single malt whisky je podľa odborníkov chuťovo zaujímavejšia a má tiež čaro. V jednosladovej whisky si vychutnáte jednotlivé chute a vône, ktoré sa do whisky dostali počas výroby. Nemôže sa totiž stať, že by zanikli medzi inými. Jednosladové whisky sú taktiež chuťovo aj aromaticky výraznejšie. Čo mnohí ocenia, je fakt, že za každou single malt whisky stoja konkrétni výrobcovia, ktoré si tradíciu výroby predávajú z generácie na generáciu. Práve to robí single malt whisky ešte viac pozoruhodnejšiu.

Iní zas tvrdia, že oveľa väčšiu pozornosť si zaslúži miešaná whisky. Okrem stabilnejšej chuti spravidla prichádza aj s omnoho harmonickejším zážitkom. Za každou značkou blended whisky stojí veľa hodín miešania a degustovania. Vďaka miešaniu sú tieto whisky oproti jednosladovým jemnejšie, čo ocenia najmä začiatočníci.

A čo bourbon?

Whisky má veľa rôznych druhov, medzi ktoré zaraďujeme i bourbon. Jim Beam whisky pochádza z Kentucky a vyrába sa z minimálne 51% kukurice a z čistej pramenitej vody. Je stáčaný do nových vypálených sudov z bieleho amerického dubu, v ktorých zreje viac než štyri roky.

 

Incoming search terms:

  • co je blended whisky

Comments are closed.