Tekutý karibský poklad

Keď sa povie rum, čo vám napadne ako prvé? Nám a určite aj mnohým z vás výnimočná značka rumu s bohatou históriou – Captain Morgan. Chcete sa o ňom dozvedieť viac? Tak čítajte a na záver máme pre vás pripravenú čerešničku na torte (alebo radšej v pohári) v podobe chutného receptu s touto unikátnou značkou rumu.

Nie je tajomstvom, že hlava bolí jedine z nekvalitného alkoholu. Ak si chcete pochutnať na kvalitnom alkohole, zabaviť sa a nebáť sa, že sa ráno zobudíte s poriadnou opicou na krku, Captain Morgan vás zaiste nesklame. Pravda, ak si sami nepochutnáte na jednej fľaške, ale predpokladáme, že pijete s rozumom.

Mnohí, najmä tí, ktorí sa snažia ušetriť aj na svojom vlastnom pohodlí, si svoj rumový smäd často uhasínajú pofidérnymi alkoholickými nápojmi zvanými napríklad Tuzemský um. Pravda, za fľašu “tuzemáku” zaplatíte o čosi menej, avšak priznajme si. Pri alkoholických nápojoch platí medzi kvalitou a cenou priama úmera. Čím je alkohol kvalitnejší, tým je drahší. Viete, aký je zásadný rozdiel medzi poriadnym rumom a pofidérnym umom? Okrem toho, že z umu vás bude poriadne bolieť hlava aj po dvoch pohárikoch.

Vyhnite sa “fejkom”

Zatiaľ čo klasický a pravý rum sa vyrába z cukrovej trstiny, “tuzemák” je len akousi umelo vytvorenou napodobeninou a väčšinoou ide o zriedený lieh, ktorý je vyrobený zo zemiakov, obilia či repnej melasy. Že tam nevidíte nič, čo by malo súvis s tradičnou rumovou príchuťou? Tú vám zabezpečí rumová esencia. Niečo podobné, ako rumová esencia, ktorú pridávame do koláčov.

Prečo je “um” “umom”?

Aj vás zaujíma, prečo sa “um” volá “um” a nie rum? Európska únia pritvrdila v zákonoch a vydala predpis, že za rum sa môže označovať len klasický rum, ktorý je vyrobený z trstiny. To je dôsledkom toho, že lacným napodobeninám rumu sa medze nekladú a ich výrobcovia sa vedia na kreativite poriadne vyšantiť.

Pravý je len jeden

Prívlastkom pravý rum sa môže ako jeden z mála pýšiť aj Captain Morgan. Ide o tri razy destilovaný jemný rum, ktorý nesie meno po kapitánovi Henrym Morganom. O jeho mladosti sa toho veľa nevie. Akurát, že pochádzal z Walesu a na karibské moria sa dostal v polovici 17. storočia, kedy ako kapitán zúčastnil dobytia Santiago de Cuba. Jeho najslávnejším úspechom bolo dobytie miest Puerto Principe na Kube, Maracibo a Panamy. Napriek všeobecnému povedomiu Morgan nebol pirátom, ale korzárom, ktorý mal na starosti prepadávanie nepriateľských lodí a miest z poverenia anglického guvernéra Jamajky. Nebol rebelský pirát, skôr naopak – bojoval proti nim a pracoval v mene štátu. Avšak, celá situácia mala jeden veľký problém. Anglicko v tej dobe bola vo vojne so Španielskom, a z toho dôvodu prúdili do Londýna diplomatické sťažnosti na počínanie anglických korzárov. V 70. rokoch 17. storočia bol guvernér Modyford zbavený svojho úradu a na rok uväznený. O rok neskôr sa to isté prihodilo i nášmu Kapitánovi Morganovi. Zlé správy z oblasti búrlivých karibských vôd však viedli k tomu, že nakoniec mu bola udelená milosť a bol dokonca pasovaný za rytiera, takže sa v roku 1674 na Jamajku vrátil ako sir Henry Morgan, zastúpca guvernéra. Niekoľko rokov preukazoval svojej krajine – Anglicku cenné služby, ale v roku 1683 bol prepustený a poddal sa nadmernému pitiu alkoholu. To sa mu stalo aj osudným. O päť rokov neskôr zomrel na následky alkoholizmu.

Príbeh človeka, ktorého meno rum Captain Morgan nesie, je síce smutný, nič sa s rumom nespája viac ako on. V súčasnosti tri razy destilovaný rum jemnej chuti od roku 1945 vyrába firma The Captain Morgan Rum Company. Hlavnou ingredienciou je melasa, ktorá vzniká ak odpad pri výrobe trstinového cukru a vyrábajú sa z nej najsilnejšie rumy. Zaujíma vás, ako rum získa svoju nezameniteľnú chuť? Výrobcovia do neho pridávajú rôzne bylinky, korenie alebo ovocie. Vďaka tomu sa môže každý výrobca pýšiť inou chuťou.

Azda najobľúbenejší z radov rumov Captain Morgan je Captain Morgan Original Spiced Gold, ktorý svoju znamenitú chuť získava aj vďaka vypaľovaným dubovým sudom, ktorých dochádza k uvoľňovaniu vanilínu, trieslovín a cukru. Navyše tým, že rum zreje v týchto sudoch, dochádza aj k zjemňovaniu samotného liehu a rum získava typickú zlatistú až hnedú farbu.

Keď vám Karibik učaruje

Legendou “rumového” priemyslu je spoločnosť The Captain Morgan Rum Company. Paradoxne, nebola založené ani počas života kapitána Morgana, ani dlhé roky, ba stáročia po jeho smrti. Firmu založili v polovici 20. storočia, kedy do Karibiku zavítal Sam Bronfman, ktorý bol prezidentom a výkonným šéfom Seagram´s drinks company a zostal priam uchvátený, aký je rum v Karibiku obľúbenú a akú bohatú históriu má.

A potom sa mu v hlave zrodila revolučná myšlienka – čo keby sa stal kráľom rumu na celom svete! Presne v roku, kedy sa skončila najstrašnejšia vojna všetkých čias – v roku 1945, položil základný kameň spoločnosti Captain Morgan Rum Company. Od domácich lekárnikov odkúpil recept na výrobu korenistého rumu, ktorý dodnes tvorí základ rumu Captain Morgan original Spice Gold.

Čerešnička na torte

A prichádza sľúbená čerešnička na torte v podobe jednoduchého receptu na alkoholický drink, ktorého základnou ingredienciou je práve rum. Nazýva sa Planter´s punch alebo v preklade Plantážnikov punč. Tento názov sa často používa ako všeobecné označenie punčov, v ktorých je základnou zložkou rum. Ale predsa len, tento je originálny.

Čo na to potrebujeme:

6 cl tmavý rum

3 cl čerstvá citrónová šťava

1 cl grenadiny

sóda

 

Ako na to?

Všetky ingrediencie okrem rumu nalejte do šejkra s ľadom. Dobre premiešajte a nalejte do vysokého pohára. Pokiaľ treba, doplňte sódou. Ozdobte plátkom citróna alebo pomaranča.

Comments are closed.